Menu
../pekao/

Fakty i mity o kredytach online

Kredyty online przez lata funkcjonowania na rynku obrosły wieloma mitami. Część z nich jest niepochlebna, przez co wiele osób potrzebujących kredytu lub pożyczki, obawia się tej formy finansowania. Czy jednak słusznie?

Okazuje się, że nie ma się czego bać, bo większość obaw potencjalnych kredytobiorców jest całkowicie nieuzasadniona. W tym tekście raz na zawsze rozprawiamy się  z krzywdzącymi mitami dotyczącymi kredytów online.

MIT: Moje zarobki są zbyt niskie, abym mógł liczyć na pozytywną decyzję kredytową.

Nie jest tak, że przy niskich dochodach zupełnie nie można liczyć na otrzymanie kredytu, a już zwłaszcza na korzystnych warunkach. Osoby o niskich dochodach również mogą liczyć na szybki zastrzyk gotówki, jednak czasem trzeba wziąć pod uwagę, że kwota możliwa do pożyczenia będzie nieco niższa.  Niskie zarobki nie wykluczają zatem możliwości zaciągnięcia kredytu przez Internet.

 

FAKT: Wyższe RRSO w przypadku chwilówek wynika z szybkości otrzymanej pożyczki oraz krótkiego czasu kredytowania.

Warto dokładnie zapoznać się ze sposobem obliczania RRSO. W skład wzoru do wyliczeń wchodzi również okres kredytowania. Im krótszy czas udzielenia kredytu, tym wyższe RRSO. Tak więc niejednokrotnie wskaźnik ten wygląda bardzo odstraszająco z powodu krótkiego okresu kredytowania. Jednak wysokie RRSO wynika również z nieco wyższego oprocentowania. To natomiast jest następstwem szybkiego otrzymania pieniędzy przez kredytobiorcę, jak w przypadku kredytu online. Środki przelewane są na konto pożyczkobiorcy niejednokrotnie nawet do 15 minut od weryfikacji wniosku.

 

MIT: W BIK umieszczane są tylko osoby, które miały problemy z terminowymi spłatami wcześniejszych zadłużeń.

BIK to skrót od nazwy Biuro Informacji Kredytowej. Jest to baza danych o wszystkich osobach, które kiedykolwiek korzystały z kredytów. Dlatego też reklamy informujące o pożyczce bez BIK są mylne i wprowadzają klientów w błąd.

 

FAKT: Zaciągnięcie pożyczki z RRSO 0% jest możliwe.

Niektóre firmy kredytowe rzeczywiście mają w swojej ofercie pożyczki z RRSO 0%. Najczęściej oferta taka dotyczy pożyczki zaciąganej po raz pierwszy w danej firmie przez danego klienta. Dzięki temu pożyczkobiorca oddaje dokładnie tyle ile pożyczył, bez żadnych dodatkowych kosztów.