Menu
../alior/

Kalkulator zdolności kredytowej PKO BP

Wybór kredytu hipotecznego, gotówkowego czy samochodowego to bardzo istotna decyzja gdy poszukujemy dodatkowego finansowania naszych życiowych potrzeb. Nic w tym dziwnego, że każda osoba która szuka chce znaleźć najtańszy hipoteczny czy gotówkowy i w dodatku by był szybko dostępny (wręcz od ręki, o ile nasza zdolność kredytowa na to pozwala).

Dla przykładu najodpowiedniejszy kredyt hipoteczny wybierzemy robiąc porównanie kredytów hipotecznych (dostępne oczywiście na naszej stronie). Ogólnie porównanie kredytów czy pożyczek powinniśmy rozpocząć od pierwszego kroku jakim jest ocena zdolności kredytowej – ją przeprowadzamy przy użyciu kalkulatora kredytowego.

Ocena zdolności kredytowej pozwoli nam zapoznać się z własnymi możliwościami finansowymi oraz na chłodno przekalkulować jaki kredyt będziemy zdolni spłacać. Powinniśmy się liczyć z tym, że kredyt będzie spłacany każdego miesiąca przez kilka lub zazwyczaj kilkanaście lat. Dlatego ocena zdolności kredytowej powinna być przeprowadzona z niezwykłą dokładnością i rzetelnością.

Nie powinniśmy się również decydować na kredyt na dom czy mieszkanie jeśli nie mamy w pełni zagwarantowanego zatrudnienia na okres kredytowania. Utrata pracy oznaczałaby utratę płynności finansowej a co za tym idzie mogłaby się zakończyć utratą mieszkania lub domu.

 

Kalkulator PKO BP

Porównanie kredytów mieszkaniowych możemy zrobić sami korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego PKO czy innego banku, albo zamówić u analityków finansowych, którzy specjalizują się w kredytach hipotecznych. Jeśli zdecydujemy się na kredyt z polecenia takiego analityka (jak np. Open Finance czy Expander) z pewnością porównanie kredytów hipotecznych zostanie wykonane bezpłatnie.

Pierwszym krokiem analityka będzie na pewno ocena zdolności kredytowej, tak by zaproponować możliwie najlepsze rozwiązanie. Każdy analityk podchodzi indywidualnie do każdego ze swoich klientów. To podstawa jego pracy i warunek osiągnięcia satysfakcji oraz zawodowego sukcesu.

Jeśli natomiast sami Państwo chcecie podjąć tak ważną decyzję – to proponujemy skorzystanie z naszych porównań i narzędzi niezwykle pomocnych przy wyborze kredytu na wymarzone mieszkanie czy dom.

By starać się o kredyt wystarczy pracować i wypełnić potrzebne wnioski. Wszystkiego dowiesz się wybierając oferty poszczególnych banków oferujących pożyczki. Klikając w opis danego kredytu zazwyczaj będziesz mógł łatwo obliczyć swoją przyszłą ratę kredytu bo prawie każdy bank oferuje kalkulator kredytowy. Jeśli go nie ma, możesz użyć naszego kalkulatora który znajduje się u góry.

 

Zdolność kredytowa a kredyt w PKO BP

Kredyt hipoteczny w PKO BP wyróżnia się na tle innych kredytów długoterminowych tym, że jego zabezpieczeniem jest hipoteka. Co do zasady, jest udzielany na zakup nieruchomości, albo jej budowę.

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym na nieruchomości. Na jego mocy bank może dochodzić spłaty kredytu z nieruchomości. W języku potocznym, kredyt hipoteczny charakteryzuje się tym, że jest udzielany na zakup domu, mieszkania, albo innej nieruchomości.

 

Po zawarciu umowy bank PKO BP przelewa określoną kwotę pieniężną na rachunek sprzedawcy nieruchomości. Z kolei kredyt budowlano-hipoteczny charakteryzuje się tym, że środki są przeznaczone na budowę domu. Środki finansowe mogą być przekazane w całości, albo w transzach. Rozróżnienie ma bardzo duże znaczenie formalne.

Od celu udzielenia zależy to, jakie dokumenty do kredytu hipotecznego, a właściwie wniosku o jego udzielenie, należy skompletować. W przypadku, gdy kredyt ma charakter budowlany – hipoteczny, wnioskodawca musi dodatkowo załączyć kosztorys. Jest on potrzebny, aby później móc rozliczyć wydatki na podstawie faktur.

Oprocentowanie i warunki otrzymania kredytu hipotecznego oscylują głównie wokół zdolności kredytowej. Zwykle jest ustalana w oparciu o dochody gospodarstwa domowego po odliczeniu wszystkich kosztów utrzymania. Pozostały dochód musi wystarczyć nie tylko na spłatę raty kredytu. Bank jest bardziej skłonny udzielić kredytu osobie, która pracuje w administracji, na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, niż przedsiębiorcy lub osoby wykonującej wolny zawód.

Dla banku PKO BP najbardziej liczą się stałe źródła dochodów, ponieważ to one warunkują stały dopływ finansów i są swoistą gwarancją wypłacalności kredytobiorcy. Do obliczania zdolności kredytowej nie bierze się pod uwagę zasiłków rodzinnych, macierzyńskich i innych środków uzyskanych w ramach pomocy społecznej. Bank nie weźmie także pod uwagę alimentów, ani też dochodów z lokat i inwestycji kapitałowych.

Niemniej jednak uwzględni regularne zyski, na przykład dochody z najmu, pod warunkiem że są odpowiednio udokumentowane.