Menu
../pekao/

Kredyt hipoteczny dla początkujących – czyli od czego zacząć

Dla poszukujących idealnego czy wręcz najkorzystniejszego kredytu hipotecznego nastał niezbyt ciekawy okres.

Banki zaostrzyły wymagania i ich oferta również uległa pogorszeniu – podwyższono marżę (mimo że stopy procentowe są na niskim poziomie) dodano dodatkowe opłaty oraz ubezpieczenia – na dodatek również zwiększono kwotę którą musimy mieć na „wejście” – czyli wkład własny.

 

Wiele osób ma dosyć życia w ciasnym mieszkaniu w bloku i pragnie wybudować własny dom. Aby stało się to możliwe, trzeba jednak najpierw kupić działkę. Niestety, nie wszyscy posiadają dość dużo środków, aby nabyć kawałek ziemi od ręki i jeszcze mieć pieniądze na postawienie domu oraz jego urządzenie.

Dlatego też z pomocą w takiej sytuacji przychodzą banki, które w zamian za niewygórowany procent oferuję kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu. Zanim jednak zdecydujemy się wziąć konkretny kredyt, przejrzyjmy ofertę wielu banków i wybierzmy spośród nich tą najkorzystniejszą.

 

Kredyt hipoteczny dla początkujących

Gdy zdecydujemy się na najtańszy kredyt hipoteczny na zakup domu lub na działkę i budowę domu, jaki jest aktualnie do zaoferowania na rynku finansowym, zostanie nam po spłacie znacznie więcej pieniędzy na wykończenie i wyposażenie domu.

 

Gdy zaś spłacimy już wszystkie raty, a znów będziemy potrzebować dużego zastrzyku gotówki, wówczas będziemy mogli zaciągnąć z powodzeniem kredyt hipoteczny pod zastaw domu i działki, na której on stoi.

Bankowa oferta kredytów hipotecznych również jest bardzo bogata i na pewno znajdziemy w niej jakąś odpowiadająca nam opcję. Jednak również w przypadku zaciągani kredytu hipotecznego należy zachować rozsądek i rozwagę. Warto poznać cudze opinie o kredytach hipotecznych i dokładnie przeanalizować każdą z ofert, zanim którąś wybierzemy.

 

Decyzja o wzięciu kredytu jest bardzo bogata w konsekwencje, dlatego też nie należy nigdy podejmować jej bez długiego i gruntownego zastanowienia, aby później nie mieć powodów do żalu i zmartwień.

 

Gdzie po kredyt hipoteczny?

Bank PKO BP był do niedawna niekwestionowanym liderem, jeśli idzie o sprzedaż kredytów hipotecznych.

W marcu 2020 roku musiał po raz pierwszy uznać wyższość banku Pekao S.A. Sumaryczny spadek na rynku kredytów hipotecznych, liczony rok do roku wyniósł 16 procent. Wielu potencjalnych kredytobiorców przewidywało, że wkrótce PKO BP postara się odzyskać straconą pozycję rynkową i zaproponuje nowe rozwiązania (więcej o tym w dziale kalkulatory).

Jak do tej pory bank kontynuuje wcześniejszą politykę. Bank zdaje się uważać, że najlepsza oferta kredytu hipotecznego powinna sama obronić się na rynku. Taką nagrodę PKO BP otrzymał od portalu Bankier.pl w lutym tego roku. Bank oferuje kredyty hipoteczne na sfinansowanie 90 procent wartości nieruchomości, na okres do 30 lat.

Jednocześnie kredytobiorca może przeznaczyć co czwartą pożyczoną złotówkę na dowolny cel, który nie musi być związany z nieruchomościami. Z tych pieniędzy można sfinansować spłatę karty kredytowej lub kupno nowego auta. Jednocześnie kredytobiorcy mogą liczyć na możliwość skorzystania raz w roku z zawieszenia spłaty jednej raty oraz na trzy lata karencji w czasie realizacji inwestycji budowlanej, aż do 36 miesięcy.

Warunki oprocentowania są ustalane indywidualnie z klientami. Bank oferuje możliwość spłacania zobowiązania w ratach stałych lub malejących.
Jeżeli chcesz dokonać wyboru, to skorzystaj z kalkulatora kredytowego i precyzyjnie wylicz ratę kredytu hipotecznego według jednej i drugiej metody.

Oczywiście raty malejące powodują konieczność posiadania znacznie większej zdolności do zaciągania zobowiązań ponieważ pierwsze wpłaty są stosunkowo wysokie. Kredytobiorcy, którzy są zainteresowani skorzystaniem z oferty banku mogą więcej informacji znaleźć w Internecie.

Tam też jest, który określi, jaką kwotę będziemy mogli pożyczyć przy naszych dochodach miesięcznych.

Kredyt hipoteczny jest poważnym zobowiązaniem i przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie przeanalizować wszelkie uwarunkowania.
Odpowiednio dobrany produkt i wysokość zobowiązania, która nie spowoduje rażąco wysokich rat są nagrodą za ciężką pracę przy weryfikowaniu ofert różnych banków.

Wysokości raty kredytu

Dla każdej osoby zaciągającej kredyt hipoteczny bardzo istotną sprawą jest możliwość prognozowania kosztów, jakie on pociągnie w domowym budżecie. Wiedza na temat wysokości raty kredytu przed jego zaciągnięciem jest bardzo pomocna podczas podejmowania decyzji, nie tylko ze względu na wybór konkretnego banku, ale przede wszystkim dla odpowiedniej oceny wysokości kredytu, na jaki stać danego klienta.

Szczególnie istotne staje się to w wypadku kredytów długoterminowych – gdzie niewielkie różnice raty miesięcznej mogą stanowić spore oszczędności w całym okresie kredytowania. Bardzo pomocny jest w tym wypadku kalkulator kredytu hipotecznego, który umożliwia w sposób łatwy i szybki uzyskać informacje na temat stopy oprocentowania, raty kredytu czy też marży.

Porównując oferty instytucji kredytujących te dane stanowią dla nas bardzo pomocne źródło informacji. Od czasu, gdy Internet stał się powszechnie używanym środkiem komunikacji wykonanie kalkulacji i porównanie różnych ofert stało się dziecinnie proste. Również badanie zdolności przez Internet nie jest już dla nikogo niespodzianką. Jak wiadomo banki indywidualnie traktują każdego klienta – określając przy każdym kredycie, jaką kwotę mogą mu pożyczyć, za jaką marże, na jak długo.

Dzięki wypełnieniu prostej w obsłudze tabelki w Internecie uzyskamy te informacje nie wychodząc z domu – dowiemy się na jak duży kredyt nas stać. Warto porównać te dane z wielu banków gdyż różnice w wielkości możliwej do zaciągnięcia kwoty kredytu hipotecznego mogą być naprawdę spore. A wszystko sprawdzisz dzięki kalkulatorowi hipotecznemu online.