Menu
../pko/

Czy i kiedy opłaca się refinansować kredyt hipoteczny?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to dla wielu Polaków jedyna szansa na posiadanie własnego lokum, jednakże wiąże się to z wysokimi kosztami takiej operacji i ratami spłacanymi nierzadko przez dwadzieścia czy trzydzieści lat.

Z tego też względu podejmując taką decyzję, a przede wszystkim dokonując wyboru banku zastanawiamy się długo i rzetelnie analizujemy oferty kredytowe hipoteczne, tak by mieć pewność, iż wybraliśmy najkorzystniejszą. Kupujemy nasz wymarzony domek czy mieszkanie i z wielkim zadowoleniem chwalimy się jaki to wspaniały kredyt otrzymaliśmy, do czasu, aż okazuje się, że nasi znajomi otrzymali jeszcze korzystniejsze warunki.

 

Czy możemy w takiej sytuacji coś zrobić? Oczywiście! Możemy pokusić się o refinansowanie kredytu hipotecznego z kalkulatorem – w końcu kto pyta nie błądzi. Jeżeli uznamy, że obecnie mamy szansę na lepsze warunki kredytowe zawsze możemy refinansować nasz kredyt hipoteczny. Czy opłaca się refinansować kredyt hipoteczny? W większości wypadków odpowiedź brzmi tak.

 

Różnice pomiędzy warunkami i opłatami wymaganymi przez banki w różnym czasie są tak wielkie, że po kilku latach spłacania kredytu może okazać się, że refinansując zyskamy nawet trzydziestoprocentowe oszczędności. Decyzję czy opłaca się refinansować kredyt hipoteczny winno się podjąć po takiej samej gruntownie przeprowadzonej analizie jak podejmowanie decyzji o zaciągnięciu zwykłego kredytu hipotecznego, a zdecydowanym czynnikiem, który nam to ułatwi jest refinansowanie kredytu hipotecznego z kalkulatorem.

Sprawdźmy, policzmy, może i my będziemy mieli szansę na spore oszczędności, a jeżeli nie – to sprawdźmy za kolejny rok czy dwa, w końcu rynek bankowy ciągle się zmienia i warunki dla kredytu refinansowego hipotecznego również – co warto mieć na uwadze.