Menu
../pko/

Ile wkładu własnego potrzeba by dostać kredyt hipoteczny?

Wkład własny do kredytu hipotecznego na obecnym rynku nie jest już niezbędną koniecznością i koniecznym warunkiem do spełnienia, by dostać pozytywną decyzję kredytową.
Jednak razem z większym nakładem własnych środków, wiąże się szereg korzyści, które przyszłemu kredytobiorcy mogą znacznie ułatwić życie.

Bardzo często pierwszym pytaniem o kredyt hipoteczny jest kwestia tego, ile wkładu własnego potrzeba, by dostać kredyt mieszkaniowy. Banki znacznie różnią się w temacie podejścia do wkładu własnego – niektóre wymagają od klienta znacznego wkładu własnego, inne rezygnują z niego całkowicie.
Należy pamiętać, że im większy wkład własny oznacza znacznie szybszą obsługę kredytu (co jest ważne na rynku nieruchomości, który działa dość dynamicznie) oraz szerszy wachlarz możliwość przy negocjacji innych warunków zapożyczenia, takich jak zawieszenie spłaty kredytu, możliwość wcześniejszej spłaty lub zmianę waluty kredytu hipotecznego.

 

Oferty bankowe dotyczące kredytów hipotecznych online, które prezentowane są na stronach internetowych, uwzględniają możliwość ustalenia dowolnego wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego.
Najczęściej przy okazji symulacji kredytowej lub w kalkulatorach kredytowych podaje się całkowitą wartość wniesionych środków lub udział procentowy wkładu własnego w stosunku do wartości konkretnej nieruchomości. Dzięki temu możesz obserwować, jak zmienia się wysokość miesięcznej raty kredytu w zależności od wysokości wniesionej przez Ciebie kwoty.

Starając się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, musisz wziąć także pod uwagę fakt, że konkretna kredytowana kwota to nie tylko wartość nieruchomości. Często dochodzą do niej także inne koszty takie jak opłaty dodatkowe za usługi prognoz bankowych, usługi prawne i notarialne oraz nakłady finansowe na same czynności związane z konkretną nieruchomością, czyli chociażby prace wykończeniowe.

 

Najkorzystniejszą finansowo opcją jest wzięcie kredytu hipotecznego z największym możliwym wkładem własnym (dzięki temu na pewno zaoszczędzimy na ubezpieczeniu od braku wkładu własnego). Bank będzie wtedy przekonany o Twojej stabilności finansowej, w związku z czym będzie miał podstawy do wydania pozytywnej decyzji kredytowej. Istotnie zmniejszy się także wysokość oprocentowania, które jest bezpośrednio zależne od ilości pożyczonych od banku pieniędzy, a także marży kredytowej.
Bank będzie też wymagał mniejszego nakładu kapitałowego na obowiązkowe ubezpieczenia kredytu.

Poza tym klient, który wnosi większy wkład własny w pożyczkę, jest bardziej przywiązany do konkretnej nieruchomości, co według banku jest gwarancją rzetelnej spłaty zadłużenia.

One Response
  1. Greg