Menu
../alior/

Co sprawdzają banki, kiedy starasz się o kredyt hipoteczny? Jak liczą twoją zdolność kredytową?

kalkulator-300x185 zdolność kredytowa kredyt hipoteczny  Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane najczęściej na długie lata, w dodatku dotyczy przeważnie wysokich kwot. Banki, zanim udzielą takiego kredytu, skrupulatnie weryfikują potencjalnego klienta i sprawdzają, czy będzie on wypłacalny.

Co jest brane pod uwagę podczas starań o kredyt hipoteczny? Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie o charakterze celowym. Niektóre banki umożliwiają zaciągnięcie takiego produktu nawet na 35 lat. Kwota, o jaką można wnioskować, nie jest niska, choć w znacznej mierze zależy od zdolności kredytowej. Najczęściej mowa o kilkuset tysiącach złotych. Kredyt hipoteczny nie może być wydany na dowolny cel, jego przeznaczenie jest jasno określone. Musi to być budowa, remont lub zakup nieruchomości. Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Odpowiednia zdolność kredytowa

W przypadku kredytów hipotecznych zdolność kredytowa ma kluczowe znaczenie. Jest to ocena wiarygodności finansowej. Za jej pomocą bank sprawdza, czy klient będzie w stanie spłacać zobowiązanie. Każda instytucja finansowa może brać pod uwagę inne czynniki przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Wymienia się jednak takie, które z pewnością mają na nią wpływ. Zdolność kredytowa składa się z analizy ilościowej i jakościowej. Ta pierwsza dotyczy głównie finansów. Aby otrzymać kredyt hipoteczny, musisz mieć odpowiednie dochody pozwalające na spłatę kredytu. Brane pod uwagę są również już zaciągnięte zobowiązania, które trzeba regulować, a także inne wydatki, np. abonamenty czy opłaty. Banki sprawdzają, czy w miesięcznym budżecie wnioskodawcy występuje nadwyżka, która będzie mogła zostać przeznaczona na comiesięczną ratę.

Analiza jakościowa skupia się na sytuacji życiowej i majątkowej potencjalnego klienta. Brany pod uwagę jest wiek, stan cywilny, wykonywany zawód, staż pracy. Znaczenie ma również liczba osób w gospodarstwie domowym. Banki sprawdzają także historię kredytową np. w BIK, by mieć pewność, że w przeszłości dana osoba nie miała problemów ze spłatą zobowiązań i nie jest zadłużona.

Zdolność kredytowa pozwala na ocenę, na jaką kwotę kredytobiorca może sobie pozwolić. Warto wyliczyć ją jeszcze przed udaniem się do banku. Można zrobić to za pomocą kalkulatorów zdolności kredytowej dostępnych w Internecie.

Wkład własny przy kredycie hipotecznym

Biorąc kredyt hipoteczny, banki wymagają wpłacenia wkładu własnego. Przeważnie jest to 20% wartości nieruchomości, jednak niektóre instytucje finansowe obniżają wkład o kilka procent, proponując jednak wykupienie ubezpieczenia. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ nie zawsze, szczególnie młodzi ludzie, są w stanie wpłacić jednorazowo tak wysoką kwotę. Niewiele jest banków, które udzielają kredytów bez wkładu własnego. W takim przypadku także wymagane są dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci innej nieruchomości lub zaciągnięcia pożyczki u dewelopera.

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *