Menu
../pekao/

Znane i mniej znane kruszce inwestycyjne – co warto wiedzieć ?

Kruszce, czyli metale szlachetne, które stanowią idealną formę lokowania i inwestowania pieniędzy, zbierają coraz większą popularność.

Nabywanie monet bulionowych, a zatem takich, które bite są właśnie z metali szlachetnych, traktowane jest przede wszystkim jako lokata kapitału, który nie powinien stracić na zawirowaniach widocznych na rynkach oraz związanych z tym niskich stóp procentowych.

Posiadanie metali szlachetnych zawsze w pewien sposób zabezpiecza naszą przyszłość i sytuację bez względu na okoliczności, jakie się nadarzą. Sprawdźmy, jakie kruszce inwestycyjne możemy wybrać.


BitBay - Największa Polska giełda cyfrowych walut

Złoto – najbardziej popularne

Nie ulega wątpliwościom, że największą popularnością cieszy się złoto inwestycyjne. Kupowane są zarówno złote sztabki, jak i monety bulionowe. Inwestycja w złoto to przede wszystkim zabezpieczenie majątku przed utratą jego wartości. Osoby, które podchodzą do inwestycji w ten kruszec, traktując tę czynność jako początek drogi do zostania miliarderem, mogą się zawieźć.

Zarówno monety bulionowe, jak i sztabki, to produkty, które mają chronić nasze bogactwo przed utratą jego wartości w wyniku rozmaitych zawirowań, a także stworzyć szansę zysku. Nie należy jednak tego drugiego aspektu traktować jako szybkiej szansy osiągnięcia bogactwa. Inwestycje takie powinny być traktowane długofalowo.

Popularność złota jako kruszcu inwestycyjnego nie może dziwić. Metal ten od ponad trzech tysięcy lat stanowi niepodważalną i bezdyskusyjną wartość, o której wielu przekonywało się podczas historycznych zawirowań, np. wojen. To, co charakterystyczne dla tego kruszcu to zachowanie swojej wartości, bez względu na zarówno czynniki lokacyjne, jak i czasowe.

Kruszec, który pochodzi sprzed np. dwustu lat, można dziś sprzedać praktycznie bez żadnego problemu. Wśród złotych monet bulionowych największym powodzeniem cieszy się południowoafrykański Krugerrand. Zaraz za tą monetą, najczęściej kupowany jest wiedeński filharmonik i kanadyjski liść klonowy.

sztabki-zlota

 

Pozostałe metale szlachetne

Obok złota dużym zainteresowaniem cieszy się srebro, o którym można powiedzieć, że jest dosyć tanim metalem inwestycyjnym. W przypadku monet bulionowych, popularnością cieszą się te same, co w kategorii złota lokacyjnego, tylko wybite w srebrnych odpowiednikach.

Są to zatem Krugerrandy, wiedeński filharmonik i kanadyjski liść klonu. Srebro wciąż rośnie na wartości, a jego ewidentne niedowartościowanie wobec złota w obecnej sytuacji (stosunek ok 1:40) względem sytuacji historycznej, kiedy to srebro znacznie górowało nad złotem (16:1), może wskazywać, że zaczęło ono odbudowywać swoją pozycję i jego wartość wzrośnie jeszcze bardziej.

Obok srebra i złota na kruszec lokacyjny bywa wybierana także platyna (https://79element.pl/platyna/). To zdecydowanie mniej znany metal szlachetny o charakterze inwestycyjnym, ale również znajdujący swoich zwolenników, dzięki możliwości zabezpieczenia kapitału. Popularnością cieszą się platynowe monety lokacyjne, które przyciągają nie tylko atrakcyjnością i wartością kruszca, ale również pięknym wzornictwem. Najbardziej słynną platynową monetą jest Philharmoniker.