Menu
../alior/

Koszt kredytu hipotecznego a wysokości rat

Odpowiednia zdolność kredytowa i koszty kredytu hipotecznego a co za tym idzie wysokość rat jest trudną barierą dla każdego inwestora, pragnącego skorzystać z kredytu hipotecznego na finansowanie inwestycji mieszkaniowych. Dlatego tak wielu potencjalnych klientów szuka informacji na specjalistycznych portalach i vortalach internetowych.

Najczęściej stosowaną aplikacją jest kalkulator kredytu hipotecznego online – który pozwoli nam obliczyć koszt i wysokość raty kredytu. Znając wysokość miesięcznej raty kredytobiorcy starają się dostosować kwotą do potrzeb rynku nieruchomości i własnych planów.

 

Wielu z nich przeżywa wielkie rozczarowanie, kiedy zjawiają się w bankach i rozpoczynają negocjacje w sprawie kredytu. Zgodnie z obowiązującą rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego banki muszą przy obliczaniu zdolności kredytowej brać pod uwagę maksymalnie 25 letni okres kredytowania niezależnie od faktycznie przewidzianego w umowie.

 

Koszt kredytu hipotecznego

Nawet jeśli bank jak na przykład Bank Zachodni WBK udziela kredytu na 30 lat, to zdolność kredytową klienta wylicza jak gdyby pożyczał na okres o 10 lat krótszy. Dlatego jeśli jesteś potencjalnym kredytobiorcą i chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową, to oblicz ratę kredytu hipotecznego dla okresu 240 miesięcy.

Teraz coś więcej na temat oferty Banku WBK który oferuje jedynie kredyt hipoteczny w złotówkach. Dzięki temu że jest on oferowany tylko w 1 walucie czyli naszej złotówce uchodzi on za jeden z najlepszych oferowanych pośród wszystkich banków – równać się z nim może jedynie kredyt w PKO BP oraz BGŻ.

Marża za przyznanie kredytu zaczyna się o 0,99% – co też należy zaliczyć do jednej z najbardziej korzystnych. Kredytowanie 90 % wartości przedmiotu umowy to raczej standard – choć powoli się to zmienia na niekorzyść dla klienta poszukującego najtańszego kredytu hipotecznego w złotówkach.

Banki udzielają kredyty na potęgę!

Banki mają dowolność w udzielaniu kredytów hipotecznych jedynie w określonym zakresie. Zgodnie z prawem rynek kredytów bankowych jest regulowany i czuwa nad nim Komisja Nadzoru Finansowego, która steruje bankową polityka kredytową za pomocą rekomendacji.

Rekomendacje określają zalecane warunki uzyskania kredytu hipotecznego. Jedną z najważniejszych spraw, która w znacznym stopniu stanowi o wielkości akcji kredytowej, jaką mogą podjąć banki jest sposób obliczania zdolności kredytowej i jej parametry. Zdolność kredytową oblicza się jako stosunek łącznych zobowiązań kredytobiorcy do jego miesięcznych dochodów.

W zależności od procentowo określonych udziałów bank może pożyczyć odpowiednią kwotę. Zgodnie z obowiązującą rekomendacją banki za każdym razem muszą przyjmować do obliczeń ratę kredytu udzielonego maksymalnie na 25 lat, niezależnie od faktycznego okresu kredytowania.

Wielu rozgoryczonych kredytobiorców zastanawia się, po co jest obliczanie zdolności kredytowej. Zdaniem KNF restrykcyjna polityka banków w zakresie akcji kredytowej ma na celu ochronę depozytów bankowych, które mogłyby zostać narażone na szwank w sytuacji, gdyby banki miały zbyt wiele złych kredytów.

Niżej prezentujemy ofertę kredytu hipotecznego oferowanego w PKO BP. Głównymi cechami tego produktu na dzień dzisiejszy są: okres spłaty który może sięgać 35 lat – co oczywiście nie jest bez znaczenia jeśli chcemy płacić niską co miesięczną ratę. Oraz to że kredyt otrzymamy mając 10% wkładu własnego – czyli na 90% wartości nieruchomości którą zamierzamy kupić.