Menu
../santander/

Ranking leasingów samochodowych

Każdy szuka by było jak najtaniej i jak najkorzystniej ale jak tu wybrać najlepszy leasing? I czy ranking leasingów czyli porównanie ofert firm leasingowych ma sens? No i ile będzie wynosiła rata leasingu? To zależy od wielu rzeczy.

Po pierwsze znaczenie ma tu wybrane przez nas auto. Im droższe, tym większa rata. Do tego dochodzi również okres spłacania rat. Należy jednak zauważyć, że ta oferta jest bardzo zmienna. Dealerzy samochodowi robią wszystko, by mieć jak najlepszą sprzedaż.

Oferty firm leasingowych

A to sprawia, że oferta leasingu na samochód za miesiąc może być już zupełnie inna. Jeśli już wiemy jakie auto nas interesuje możemy wejść bezpośredni ona stronę dealera i zainteresować się obecną ofertą jednocześnie wyliczając ratę leasingu.

Jeśli nie do końca wiemy jakiej marki samochód nas interesuje pomocne mogą być porównywarki. Kalkulator rat leasingowych jesteśmy w stanie znaleźć w Internecie w kilkanaście sekund. Dzięki niemu w prosty i szybki sposób możemy obliczyć raty. Nie zapominajmy, że zawsze możemy wynegocjować lepszą ofertę. Choć to dopiero jest możliwe na miejscu u dealera. Jakby nie było jest to z pewnością o wiele lepsze rozwiązanie niżeli kredyt samochodowy.

Ranking leasingów samochodowych to zestawienie, które tworzone jest przez organy, zajmujące się analizowaniem sytuacji na rynku finansowym w kraju. Biorą one pod uwagę różne aspekty działalności owych firm, a także rodzaje leasingu, jakiego udzielają.

Zestawienie tworzone jest raz na pewien okres czasu (raz na rok, pół roku lub raz na kwartał) i zawsze przygotowywane jest z pewnym opóźnieniem ze względu na czas, jaki potrzebny jest na dokładne oszacowanie korzyści płynących z leasingu w danej firmie oraz czas, jaki mają one na wysłanie informacji o swoich wynikach finansowych do stosownych organów.

Ilość umów to dobry znak

Jednym z rodzajów tworzonych zestawień jest to oparte na ilości zawartych umów leasingowych w danym okresie czasu. Pokazuje, jak bardzo efektywne jest działanie firmy, jaki ma ona kapitał oraz ile osób skorzystało z jej usług. Jest to bardzo obrazowe zestawienie na 2016 rok, ale niestety nie mówi nic o korzyściach finansowych dla przeciętnego użytkownika, który planuje zawrzeć umowę leasingową z daną instytucją.

Świadczy to oczywiście o prestiżu firmy oraz o jej popularności, co może ukierunkowywać do stosownych działań finansowych, nie przedstawia jednak żadnych konkretów w odniesieniu do tego, jak będzie wyglądała umowa leasingowa z ową instytucją.

Na podobnej zasadzie tworzone jest zestawienie firm o największej liczbie zawartych nowych umów leasingowych.

Określone jest ono w procentach i opiera się na porównaniu z poprzednim okresem rozliczeniowym, w jakim były przeprowadzone analizy. Świadczy to najbardziej o rozwoju danej instytucji, jej dostosowywaniu się do klienta oraz spełnianiu jego potrzeb finansowych i może wskazywać na instytucję, z którą warto zawrzeć umowę leasingową.

Polski Związek Leasingu

Najdokładniejsze rankingi prowadzone są przez Związek Polskiego Leasingu, w którym zrzeszone są wszystkie instytucje leasingowe, obecne na rynku krajowym. Ich zestawienia pokazują dokładnie, ile nowych umów zostało podpisanych w danym okresie rozliczeniowym z uwzględnieniem celowości leasingu (czy przedmiotem zakupu był samochód, konkretny sprzęt czy nieruchomość).

Dla przeciętnego użytkownika jest to ewidentne wskazanie, która z instytucji może uchodzić za najbardziej wiarygodną w kwestii leasingowania konkretnego zakupu, szczególnie jeśli udział procentowy jednej firmy przekracza kilkukrotnie udział innej.

Na tej podstawie można określić, w której instytucji, jak mawiają Polacy „lizing aut się opłaca” oraz która z nich może pochwalić się największym zainteresowaniem klientów ze względu na swoje oferty w tym roku.

Poniżej aktualny ranking leasingów samochodowych…

Co to jest leasing

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest lizing (jak mawiają rodacy choć oczywiście chodzi o leasing), przyjrzyjmy się najpierw genezie tego słowa. Pochodzi ono od angielskiego słowa „lease”, czyli „wypożyczać”, „wynajmować”.

Końcówka „-ing” oznacza wykonywanie danej czynności. Określenia te bardzo dobrze obrazują znaczenie owego pojęcia.
W dużym skrócie leasing to udostępnianie danego przedmiotu lub rzeczy niematerialnej przez jedną osobę lub instytucję na rzecz danej firmy lub osoby fizycznej. Leasing jest regulowany zapisami w prawie polskim oraz postanowieniami, płynącymi bezpośrednio z zawieranej przez obie strony umowy.

Co jest ważne przy leasingu?

Bardzo ważnym aspektem leasingu są szeroko zakrojone korzyści finansowe, które odnosi zarówno leasingodawca, jak i leasingobiorca. Polegają one na odmiennych zasadach rozliczeń podatkowych, możliwości odliczenia podatku VAT oraz postanowieniach, które zwalniają z płacenia dwa razy tego samego podatku.

Umowa, będąca potwierdzeniem istnienia takiej usługi pomiędzy dwoma stronami jest wystarczającym dowodem dla Urzędu Skarbowego o fakcie leasingowania danego przedmiotu lub usługi.

Kto korzysta z leasingu?

Najczęściej z leasingu w Polsce korzystają firmy. Istnieje także rodzaj leasingu, który oferowany jest dla osób prywatnych, ale nie jest on w naszym kraju zbytnio popularny i stanowi mniej niż 2% rynku wszystkich usług leasingowych. Leasing dla małych firm jest bardziej korzystną opcją finansowania niż na przykład kredyt korporacyjny czy inwestycyjny.

Jest tak przede wszystkim dlatego, że o wiele łatwiej i szybciej podpisać umowę leasingową niż uzyskać pozytywną decyzję kredytową – szczególnie, jeśli firma jest niewielka i nowa na danym rynku. Ponadto leasing charakteryzuje się dość dużą elastycznością w kwestii spłaty miesięcznych rat. Wysokość danej raty można ustalić indywidualnie z instytucją, od której „pożyczamy” dany przedmiot lub dobro niematerialne.

Podobnie jak w przypadku usług bankowych, tak i w leasingowych – istnieją instytucje pośredniczące w podpisywaniu umów oraz przedstawianiu konkretnych ofert. Pomogą one w wyborze najtańszej oferty oraz wyjaśnią wszelkie niejasności, jakie mogę pojawić się w toku działań, prowadzących do podpisanie umowy.

Co leasingujemy?

Jednym z najczęściej leasingowanych dóbr są samochody. Warunki leasingu auta są jasne i klarowne, bez ukrytych opłat (jak zdarza się to w przypadku kredytów bankowych) oraz dają osobie, korzystającej z usług, kilka możliwości finalnych. Po zakończeniu okresu użytkowania samochodu, można go po prostu zwrócić, jak i zakupić w określonej uprzednio w umowie cenie.

Poniżej znajdziesz sporo informacji na temat usług i produktów dla firm.

Obliczanie kosztów leasingu

Leasing to bez wątpienia jedna z najlepszych, jak nie najlepsza forma finansowania samochodu firmowego. Każdej firmie zależy na płynności finansowej, a zakup chociażby jednego auta wiąże się z dość dużym wydatkiem.

Do kredytów ogólnie jesteśmy zrażeni i nie każdy chce o nim w ogóle słyszeć. Pozostaje nam leasing, który z roku na rok jest coraz bardziej popularniejszy. I nie ma się co tutaj dziwić, ponieważ działa on na bardzo dobrych warunkach. Najważniejsze dla każdej firmy jest fakt, że nie musimy od razu inwestować całej należnej kwoty.

Ile dokładnie kosztuje nas zatem leasing?

Z obecnych ofert wynika, że niewiele więcej niżeli wartość zakupionego samochodu. Jednakże w tym przypadku mamy o tyle lepiej, że kwotę mamy rozłożoną na raty. Zatem nie rezygnujemy z płynności finansowej. Koszta to głównie wspomniane raty.

Choć należy tu wziąć poprawkę, ponieważ obecnie na rynku mamy różne rodzaju leasingu, a sami dealerzy samochodowi co jakiś czas oferują nam coraz lepsze promocje. Jednak nasz koszt to w dużej mierze comiesięczna rata.