Menu
../alior/

Kalkulator lokat bankowych

Nowoczesny klient banku ma zawsze problem z haczykami znajdującymi się w ofercie. Zawsze kalkulator lokat wskazuje tylko na ogólne warunki oprocentowania. Nigdy nie zagłębia się w noty prawne lub aspekt promocyjny. Bardzo popularne ostatnio jest oprocentowanie lokat w wysokości powyżej lub na granicy siedmiu procent.

Przeciętny klient widząc taką kwotę od razu przelewa kwotę potrzebną do założenia lokaty nie patrząc na dodatkowe warunki. A te okazują się niezbyt efektywne, ponieważ faktycznie siedem procent da się mieć zaledwie przez miesiąc lub dwa. W takim przypadku należy siedem procent podzielić przez okres dwunastu miesięcy. Wtedy uzyskasz faktyczny obraz zysku.

Gdzie szukać najkorzystniejszej lokaty

Oczywiście i tak opłaca się założyć lokaty nawet z miesięcznym wynagrodzeniem. Należy przede wszystkim uważać na wiązanie takiej stryktury z niżej oprocentowaną, ponieważ banki mają tendencję do automatycznego przedłużania lokaty, ale już na gorszych warunkach.

Haczyk pojawia się też przy naliczaniu odsetek. Klienci godzą się z reguły na wszystko, co otrzymują, nie liczą samodzielnie realnych kwot. Akurat jest to założenie złe, niekorzystne w szerokiej skali. Uważaj też na przelewy z innych banków. Określaj je dokładnie.


Zobacz, czy wszystkie dane na koncie lokacyjnym zgadzają się z tymi wpisanymi na dowodzie. Wynika to z samej charakterystyki lokaty, którą trzeba umocnić pod względem wartościowym z tego powodu, że banki nie wykazują w niej większej konkurencyjności.