Menu
../pko/

Elastyczna forma leasingu – pay as you drive

Decyzja o zakupie samochodu służbowego to jedna z najważniejszych decyzji jaką podejmują przedsiębiorcy. Należy staranie przemyśleć do czego będzie wykorzystywany pojazd, wybrać odpowiednią markę i model. Jest to często poważna pozycja w strukturze kosztów. Szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nikt nie lubi przepłacać, a w przypadku biznesu brak kontroli nad kosztami może okazać się zgubny dla całego przedsięwzięcia.

Jak zadbać o to, żeby samochód firmowy przynosił korzyści przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów? Jaką formę finansowania wybrać? Przed takimi pytaniami staje wielu przedsiębiorców.

Finansujemy pojazd służbowy

Najpopularniejszą formą finansowania pojazdów firmowych jest leasing. Jest to rozwiązanie stosunkowo nieskomplikowane i lubiane przez przedsiębiorców. W zamian za określonej wysokości ratę leasingową otrzymujemy do dyspozycji wybrany przez nas samochód. Rozliczenia są proste, bo całość raty stanowi koszt uzyskania przychodu.

Jednak takie rozwiązanie ma jeden istotny minus. Przedsiębiorca zobowiązany jest do zapłacenia raty niezależnie od tego czy z samochodu korzysta czy nie. Zatem jeżeli wybiera się na długi urlop i w tym czasie nasz samochód będzie stał na firmowym parkingu i tak zapłaci całą ratę. Podobnie będzie w przypadku gdy w danym miesiącu będzie zmuszony do pracy stacjonarnej – zapłaci identyczną ratę niezależnie od wykorzystania pojazdu.

 

Istnieje jednak produkt, który pozwala na uzależnienie wysokości raty leasingowej od tego jak dużo jeździmy. Rozwiązanie „pay as you drive” polegają na tym, że leasingobiorca płaci niską stałą miesięczną ratę i określoną stawkę za każdy przejechany kilometr.

Oznacza to, że w miesiącach, w których jeździ bardzo dużo rata będzie zdecydowanie wyższa niż w miesiącach, w których nie wykorzystuje pojazdu. Dzięki monitoringowi pojazdu w każdej chwili jest w stanie określić wysokość raty jaką będzie musiał zapłacić. Zyskuje zatem podwójnie.

Po pierwsze nie ponosi kosztu niewykorzystywanego pojazdu, a po drugie jest w stanie dostosować wysokość miesięcznej raty do aktualnych przepływów pieniężnych i w ten sposób poprawiać bieżącą płynność.

Nie tylko dla micro i małych

Mogłoby się wydawać, że to rozwiązanie głownie dla małych firm. Jednak wielu zarządzających flotami często staje przed koniecznością określenia ilości faktycznie potrzebnych pojazdów. Jeżeli nie posiadają odpowiednich danych to rozwiązane „pay as you drive” może przyjść z pomocą i pozwolić na kontrolę kosztów. Jest również przydatne w przypadku samochodów dla kadry zarządzającej, w przypadku których miesięczne przebiegi są zazwyczaj zdecydowanie niższe niż u przedstawicieli handlowych lub dostawców.

Aktualnie leasing kilometrowy jest dostępny jedynie u jednego dostawcy. Ale w przypadku dużego zainteresowania wśród klientów można się spodziewać, że produkt ten znajdzie się w ofercie firm konkurencyjnych. A warto, bo to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego leasingu.

Źródło: Finder S.A. – Ecodriving