Menu
../pko/

Czym zajmuje się aktuariusz?

W życiu wiele sytuacji jest całkowicie niezależnych od nas i nie będziemy mieć na nie wpływu, niezależnie od tego, czy wystąpią one na polu prywatnym lub firmowym.

Przed częścią z nich można się jednak skutecznie zabezpieczyć i odwrotnie – wykorzystać nagłe i niespodziewane okazje. Jeżeli chcemy poznać możliwości, jakie się przed nami kształtują, warto wiedzieć, kim jest aktuariusz i skorzystać z jego usług.

 

Jak zostać aktuariuszem?

Aktuariusz to osoba ściśle powiązana z branżą ubezpieczeniową, której zadaniem jest wyliczanie prawdopodobieństwa wielu wydarzeń. Za pomocą wielu metod analitycznych i wzięcia pod uwagę rozmaitych czynników zewnętrznych jest w stanie przewidzieć pewne zdarzenia, które w jakikolwiek sposób mogą wpłynąć na sytuację finansową klienta.

Aby jednak objąć to prestiżowe stanowisko, konieczne jest posiadanie wyjątkowej intuicji, umiejętności matematycznych oraz zaliczenie egzaminu Państwowego, który należy zakwalifikować jako bardzo trudny, o czym świadczy dość niski próg zdawalności. Jednak tych, którym uda się uzyskać tytuł aktuariusza, można wyłącznie pozazdrościć.

Posada ta gwarantuje pracę pełną ciekawych doświadczeń, możliwość pracy w rozmaitych środowiskach, nie tylko w agencjach ubezpieczeniowych i bankach, lecz także w prywatnych firmach, poświęcając się konkretnym zadaniom mającym na celu polepszenie jej sytuacji.

 

Do najczęstszych zadań, jakie pełni aktuariusz, zaliczamy między innymi pomoc w prowadzeniu środków banków, zarówno aktywów, jak i pasywów oraz zarządzanie nimi w długotrwałej perspektywie. Dotyczy to także zarządzania wszelkim ryzykiem związanym z inwestycjami. W obrębie ubezpieczeń zajmie się wyliczaniem wysokości składek od nieruchomości, biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, jakimi są jej metraż, stan, warunki panujące wewnątrz, kondycja elewacji i tym podobne. Podobnie jest w kwestii samochodów.

Aktuariusz zajmuje się także tworzeniem planów ubezpieczeniowych dla swoich klientów, określa konkretne warunki i przygotowuje ofertę, która najlepiej oddaje potrzeby klienta z uwzględnieniem pewnych prawdopodobnych sytuacji.

Najlepszym przykładem indywidualnego doboru oferty ubezpieczeniowej jest wybieranie ubezpieczeń dla dzieci – obejmujących wyjazdy wakacyjne, sporty, czy zajęcia rekreacyjne.

Warunki, jakie uzyskuje aktuariusz, sprawiają, że jest to zawód satysfakcjonujący, tym bardziej że zapotrzebowanie na to stanowisko pozwala w każdym momencie zmienić środowisko pracy. Warto też wspomnieć o wynagrodzeniu, które sięga kilku tysięcy złotych miesięcznie, w zależności od doświadczenia i umiejętności.