Menu

Kiedy i jak podjąć decyzję o kredycie hipotecznym?

Własne mieszkanie to jedno z najczęstszych marzeń młodych ludzi, którzy pragną się usamodzielnić i przejść w końcu „na swoje”. Nic więc dziwnego, że szukają oni wszelkich możliwych sposobów na zakup takiego mieszkania. Jednym z tych sposobów jest oczywiście kredyt hipoteczny, który można otrzymać w banku.

Decyzja o takim kredycie powinna być jednak przemyślana. Już sam fakt, że jest to zobowiązanie na całe dekady i że w grę wchodzą naprawdę olbrzymie pieniądze, jest poważnym argumentem do rozważenia. Dodatkowo w polskim prawie zobowiązania takie jak kredyty hipoteczne podlegają całkowitemu dziedziczeniu na spadkobierców. Taka decyzja musi być więc całkowicie świadoma i opierać się nie tylko na obecnej sytuacji finansowej, ale też na przewidywanej przyszłości.

O czym warto pamiętać?

Należy rozważyć potencjalne sytuacje, w których dochodzi do niespodziewanego wydarzenia, która automatycznie zahamuje spłaty kredytu. Niebezpiecznym krokiem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego w sytuacji, gdy nie mamy stabilnego zatrudnienia lub nasz budżet domowy nie pozwala na regularne spłaty wysokich kwot rat. Takie zobowiązanie to bardzo poważna decyzja, która oznacza wieloletni swoisty „związek” z bankiem, który takiego kredytu nam udziela, dlatego powinna być dokładnie przemyślana i przeanalizowana.

Decydując się na kredyt hipoteczny trzeba być świadomym realiów własnego budżetu: obliczyć dokładnie swoje miesięczne przychody i wydatki, ocenić perspektywę rozwoju w pracy i ewentualnego awansu, zaplanować „czarną godzinę”, czyli sytuację, w której zostajemy pozbawieni jakiegoś źródła dochodu.

Warto też przemyśleć kwestię wkładu własnego. Chociaż bank patrzy korzystniej na klienta, który posiada już własne pieniądze na zakup domu, a kredyt jest jedynie uzupełnieniem tej sumy, to nie zawsze trzeba ten wkład wpłacać od razu. Można część pieniędzy przekazać na lokaty, fundusze i inwestycje, a pieniądze zyskane z odsetek przeznaczyć na spłatę kredytu.

Przygotowując się do tak ważnej decyzji warto skorzystać z materiałów dostępnych w internecie – np. na hipotekaodpodstaw.pl, gdzie znajdziesz pełen przewodnik po kredytach hipotecznych.

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny?

Podpisując jakąkolwiek umowę należy ją dokładnie przeczytać: to podstawowa zasada w świecie finansów i prawa. Niestety wiele osób o tym zapomina i nawet, kiedy chodzi o umowę na kredyt hipoteczny, czytają ją pobieżnie lub nawet w ogóle go niej nie zaglądają. Osoby, które zachowują w tej kwestii zdrowy rozsądek, powinny natomiast zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące najważniejszych kwestii finansowych.

W umowach na kredyty hipoteczne należy przede wszystkim patrzeć na zapisy dotyczące okresy kredytowania, terminów spłaty rat, ich wysokości oraz oprocentowania kredytu.To ostatnie może występować w formie stałej, która jest dla klienta najkorzystniejsza, bo chroni go przed wahaniami na rynku bankowym, ale również w formie zmiennej, czyli zależnej właśnie od tych wahań. Innym punktem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie kredytu narzucone przez banki.

Trzeba sprawdzić, do jakiej kwoty ono obowiązuje i w jakich sytuacjach jest wykorzystywane: czy dotyczy wyłącznie uszczerbku na zdrowiu, utraty pracy, trudnej sytuacji życiowej, czy również innych przypadków jak na przykład losowe przypadki dotyczące samej nieruchomości (zalanie, pożar).

Zostaw opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *