Menu
../santander/

Wkład własny a kredyt hipoteczny

Wkład własny do kredytu hipotecznego na obecnym rynku nie jest już niezbędną koniecznością i koniecznym warunkiem do spełnienia, by dostać pozytywną decyzję kredytową. Jednak razem z większym nakładem własnych środków, wiąże się szereg korzyści, które przyszłemu kredytobiorcy mogą znacznie ułatwić życie.

Bardzo często pierwszym pytaniem o kredyt hipoteczny jest kwestia tego, ile wkładu własnego potrzeba, by dostać kredyt mieszkaniowy. Banki znacznie różnią się w temacie podejścia do wkładu własnego – niektóre wymagają od klienta znacznego wkładu własnego, inne rezygnują z niego całkowicie.

 

Należy pamiętać, że im większy wkład własny oznacza znacznie szybszą obsługę kredytu (co jest ważne na rynku nieruchomości, który działa dość dynamicznie) oraz szerszy wachlarz możliwość przy negocjacji innych warunków zapożyczenia, takich jak zawieszenie spłaty kredytu, możliwość wcześniejszej spłaty lub zmianę waluty kredytu hipotecznego.

Oferty banków a wkład własny

Oferty bankowe dotyczące kredytów hipotecznych online, które prezentowane są na stronach internetowych, uwzględniają możliwość ustalenia dowolnego wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego.

Najczęściej przy okazji symulacji kredytowej lub w kalkulatorach kredytowych podaje się całkowitą wartość wniesionych środków lub udział procentowy wkładu własnego w stosunku do wartości konkretnej nieruchomości. Dzięki temu możesz obserwować, jak zmienia się wysokość miesięcznej raty kredytu w zależności od wysokości wniesionej przez Ciebie kwoty.

Starając się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego, musisz wziąć także pod uwagę fakt, że konkretna kredytowana kwota to nie tylko wartość nieruchomości. Często dochodzą do niej także inne koszty takie jak opłaty dodatkowe za usługi prognoz bankowych, usługi prawne i notarialne oraz nakłady finansowe na same czynności związane z konkretną nieruchomością, czyli chociażby prace wykończeniowe.

Najkorzystniejszą finansowo opcją jest wzięcie kredytu hipotecznego z największym możliwym wkładem własnym (dzięki temu na pewno zaoszczędzimy na ubezpieczeniu od braku wkładu własnego). Bank będzie wtedy przekonany o Twojej stabilności finansowej, w związku z czym będzie miał podstawy do wydania pozytywnej decyzji kredytowej.

Istotnie zmniejszy się także wysokość oprocentowania, które jest bezpośrednio zależne od ilości pożyczonych od banku pieniędzy, a także marży kredytowej. Bank będzie też wymagał mniejszego nakładu kapitałowego na obowiązkowe ubezpieczenia kredytu.

Poza tym klient, który wnosi większy wkład własny w pożyczkę, jest bardziej przywiązany do konkretnej nieruchomości, co według banku jest gwarancją rzetelnej spłaty zadłużenia.

 

Wybór i symulacja kredytu hipotecznego

Wzięcie kredytu hipotecznego może znacznie poprawić jakość twojego życia. Dzięki niemu zamienisz swoje ciasne mieszkanko które wynajmujesz na własne cztery kąty – w miejscu, które sam wybierzesz. Oprócz tego dzięki temu produktowi finansowemu możesz również rozbudować lub przebudować już posiadaną nieruchomość. Najdogodniejszą tego typu ofertę przedstawia obecnie PKO BP Bank.

Co ważne, kredyt hipoteczny gwarantowany tego banku obejmuje również Polaków pracujących za granicą! Wystarczy przynieść do banku dokumenty świadczące o zagranicznym zatrudnieniu oraz wysokości dochodów, które oczywiście muszą zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego, by otrzymać kredyt na mieszkanie. Wszystkiego o warunkach i oprocentowaniu PKO BP dowiesz się na tej stronie. Tu również porównasz ten kredyt z innymi.

Czym wyróżnia się oferta na kredyt hipoteczny PKO BP:

Koszt kredytu hipotecznego a inne banki

Największym stałym kosztem kredytu hipotecznego w PKO BP, jaki musimy ponieść na rzecz banku jest oprocentowanie. Banki oferują dwie opcje odnośnie jego wysokości – o czym warto pamiętać.

Pierwsza z nich zakłada indywidualne ustalenie oprocentowania przez bank – na podstawie Twojej historii kredytowej, zarobków, wkładu własnego, istniejących zobowiązań finansowych oraz szczegółów bardzo indywidualnych takich jak miejsce zatrudnienia, miejsce i czas zamieszkania w danej lokalizacji, czy nawet stan cywilny.

Druga to natomiast całkowite zdanie się na sytuację na rynkach międzynarodowych, giełdę i ustalenia analityków. Obie te opcje mają swoje wady i zalety. Do Ciebie należy wybór.

Czy wolisz powierzyć oprocentowanie tendencjom giełdowym i liczyć na ich korzystny (dla Ciebie) rozwój czy może jednak zdecydować się na opcję stabilizacji, warunkowanej Twoją osobistą sytuacją materialną i życiową.

 

Konkurencja na rynku kredytów hipotecznych jest bardzo duża. Narzędzia takie jak kalkulator kredytu hipotecznego PKO BP ułatwiają wybór spomiędzy wielu ofert. Dzięki nim dowiesz się przede wszystkim, ile trzeba zarabiać, by dostać kredyt hipoteczny.

Uzyskasz także informacje takie jak – jakie inne warunki musisz spełnić, by być dla banku w pełni wiarygodnym i jakie dokumenty musisz mu dostarczyć. Na podstawie konkretnych wyliczeń, będziesz mógł wybrać najdogodniejszą dla siebie opcję kredytu mieszkaniowego.

Wybór kredytu hipotecznego …

jest trudnym zadaniem z kilku powodów. Po pierwsze, sama decyzja o zaciągnięciu jakichkolwiek zobowiązań finansowych na okres kilkudziesięciu lat jest już wystarczająco poważna. Sprawy bynajmniej nie ułatwia mnogość ofert na rynku.

Oczywiście, że tylko dzięki niej możemy zdecydować jaki kredyt hipoteczny będzie dla nas najlepszy, jednak ta sama różnorodność ofert i konkurencja międzybankowa sprawia, że coraz trudniej połapać się w gąszczu ofert.

One Response
  1. Greg