Menu
../pko/

Sprawdź, czy jesteś na czarnej liście BIK

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która gromadzi wszelkie informacje na temat zobowiązań finansowych wszystkich kredytobiorców. Informacje te dotyczą zarówno kredytów zaciąganych w bankach, jak i pożyczek udzielanych w SKOK-ach oraz innych firmach pożyczkowych.

To właśnie dzięki danym z BIK-u możliwa jest analiza historii kredytowej tak osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.

 

Po co nam pamięć banków?

Okazuje się, że dane z BIK są jednym z podstawowych czynników do określenia zdolności kredytowej. To między innymi na ich podstawie bank udziela kredyt gotówkowy czy inne zobowiązania, o które wnosi klient. Co ważne, w BIK zawarte są nie tylko pozytywne informacje o spłacanych terminowo zobowiązaniach w przeszłości. Biuro Informacji Kredytowej zawiera również te negatywne i to właśnie dlatego jest takim postrachem dla wszystkich kredytobiorców.

W BIK dostępne są nie tylko dane o wszystkich zaciągniętych w przeszłości i obecnie zobowiązaniach finansowych. Tam również dokonywana jest analiza wiarygodności klienta. Raport zawiera punkty, czyli tzw. scoring, który dla analityka kredytowego jest priorytetem przy uznawaniu zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy.

 

Raport BIK to podstawa przed złożeniem wniosku kredytowego

Każdy przyszły kredytobiorca powinien dobrze przygotować się przed zaciągnięciem zobowiązania w banku. Należy mieć świadomość, że kredyt w 5 minut i to dla każdego, to raczej niespełnione marzenie. Instytucja bankowa, która udziela kredyt gotówkowy na korzystnych warunkach i zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawsze zweryfikuje najpierw zdolność klienta.

Znalezienie się na tzw. czarnej liście BIK prawie całkowicie skutkuje otrzymaniem decyzji negatywnej. Na takiej lądują nierzetelni kredytobiorcy, którzy albo spłacają zobowiązania nieterminowo albo mają z tego tytułu sporo długów. Czarna lista to wyraźny sygnał dla banków, by raczej nie obdarzać potencjalnego klienta zbytnim zaufaniem.

 

Weryfikacja raportu BIK

Aby mieć pewność, że kredyt gotówkowy zostanie nam przyznany, w pierwszej kolejności należy wystąpić do Biura Informacji Kredytowej o indywidualny raport dotyczący analizy naszych zobowiązań. Ciekawostką jest fakt, że nie zawsze jesteśmy świadomi długów, które na nas ciążą. Niejednokrotnie niespłacone zobowiązanie jest przeszkodą w otrzymaniu nowego kredytu.

Raport Biura Informacji Kredytowej można zamawiać bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Istnieje też możliwość otrzymania go częściej, ale klient musi wtedy uiścić odpowiednią opłatę. Dużą wygodą jest to, że raporty generowane są online i przesyłane na maila. Oczywiście można go też odebrać osobiście, w siedzibie BIK w Warszawie.

Sposoby na poprawienie raportu BIK

Co ważne dane, które raz trafiły do banku, nie zostaną już z niego usunięte. Mogą jednak być aktualizowane, co w znaczny sposób poprawi nasz wizerunek w kwestii wiarygodności klienta banku. Jeśli dane zobowiązanie zostało już spłacone, a nadal figuruje w BIK-u jako otwarte, należy czym prędzej wnioskować o aktualizację bezy danych. W znaczny sposób takie zmiany polepszą naszą zdolność kredytową i sprawią, że analitycy spojrzą na nas życzliwszym okiem.