Menu
../pko/

Planujesz własny biznes?

Wielu freelancerów zwleka z założeniem działalności gospodarczej z lęku przed formalnościami.

Strach ma wielkie oczy, a sporą barierą jest wizyta w urzędzie, wypełnienie prawidłowo wniosku o założenie działalności gospodarczej.

Niejasne jest też wystawianie faktur i wyliczanie ZUS-u. Porady księgowe pozwolą rozwiać te wątpliwości.

 

Jak biuro księgowe wspiera początkujących przedsiębiorców?

Usługi księgowe obejmują nie tylko comiesięczne wyliczanie ZUS-u i podatku dochodowego, księgowanie faktur i wystawienie PIT-u raz do roku. Biuro rachunkowe wspiera przedsiębiorcę zwłaszcza na początku zmagań z własną firmą.

Księgowy pomaga wystawić wniosek o założenie działalności gospodarczej, odpowiada za kontakty z urzędami, pomaga zrozumieć zawiły, urzędniczy język po otrzymaniu pisma i bezstresowo wyjaśnia sytuację, nie angażując w to przedsiębiorcy, który może zająć się zleceniami.

 

Czy samodzielne prowadzenie księgowości to dobry pomysł?

Niektórzy przedsiębiorcy, szukając oszczędności, wpadają na pomysł, by samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy. Nie jest to dobre rozwiązanie z co najmniej kilku powodów. Łatwo o pomyłkę brzemienną w skutkach, to dodatkowy stres i dodatkowy obowiązek, których przedsiębiorca w firmie ma aż nadto. Musi znaleźć klientów, wykonać zlecenia, prowadzić działania marketingowe. Z kolei biuro księgowe jest ubezpieczone od ewentualnych pomyłek, a usługa nie jest droga. Wielu przedsiębiorców zgodnie twierdzi, że to najlepiej wydane pieniądze w firmie.

 

Ile zapłacimy za biuro księgowe?

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, gdy miesięcznie wystawiamy do dziesięciu faktur, jest to koszt 150 zł miesięcznie. W przypadku bardziej złożonego biznesu, jak na przykład szkoła językowa, gdzie zatrudniamy pracowników, odliczamy VAT, usługa biura księgowego może wynosić kilkaset złotych.

Nie warto pytać znajomego przedsiębiorcy, ile on płaci, ponieważ każdy księgowy indywidualnie wycenia swoją pracę. Warto wspomnieć, że przedsiębiorca nadal ma swoje obowiązki, to on opłaca ZUS raz na miesiąc i wystawia faktury.

Aby prowadzić firmę, nie trzeba znać się na wszystkim, ale warto oszacować, co warto wykonać samodzielnie (np. stronę internetową na WordPressie), a co należy zlecić innym-prowadzenie księgowości.