Menu
../santander/

Oblicz wysokość odsetek z lokaty bankowej – kalkulator

Ankieta przeprowadzona wśród reprezentatywnej grupy Polaków wskazała, że w czasach kryzysu najchętniej zainwestowalibyśmy pieniądze w nieruchomości (40%), lokaty bankowe (27%) i złoto inwestycyjne (24%). Pozostałe wskazania ankietowanych według ilości głosów to biżuteria, dzieła sztuki, obligacje, diamenty i jednostki funduszy inwestycyjnych.

Bardzo daleko w tym zestawieniu plasują się akcje spółek giełdowych, co pokazuje jak bardzo zmieniło się nastawienie Polaków do kwestii inwestowania po bessie z 2007 roku. W latach 2003-2007 to właśnie w akcjach najchętniej lokowaliśmy pieniądze, bezpośrednio lub za pomocą funduszy inwestycyjnych.

W co inwestują Polacy?

Przyjrzyjmy się proponowanym przez ankietowanych kierunkom inwestycji. Nieruchomości – po pierwsze, aby w nie zainwestować potrzeba sporej gotówki oraz znajomości reguł rządzących rynkiem. Poza tym przez lata utarło się, że na nieruchomościach nie można stracić.

Czy na pewno?

Niedawno stosunkowo zakończony kryzys finansowy w Stanach Zjednoczonych rozpoczął się od „złych” kredytów udzielanych pod hipotekę, co spowodowało drastyczne spadki na rynku nieruchomości. W Polsce w ostatnim roku ceny nieruchomości spłacają.

Wydaje się, że jednak nie jest to najlepsza forma inwestycji dla przeciętnego Polaka – jest droga, wymaga znajomości rynku i obarczona jest sporym ryzykiem. Drugie miejsce w rankingu zajęła lokata bankowa.

 

Najlepsze lokaty i wysokość odsetek …

Najlepsza lokata oprocentowana jest w tej chwili na ok. 3% w skali roku. Nie jest to inwestycja, dzięki której staniemy się milionerami, jednak jest bezpieczna i gwarantuje ochronę kapitału w trudnych czasach kryzysu. Oprocentowanie lokat w tej chwili jest bardzo korzystne i jeżeli ktoś zastanawia się nad ulokowaniem swoich pieniędzy właśnie w tej formie inwestycji powinien dobrze przejrzeć dostępne na rynku oferty i szybko decydować się na podpisanie umowy.

Dlaczego?

Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej na kilku następnych posiedzeniach będzie obniżać stopy procentowe, co spowoduje spadek oprocentowania lokat. Szukając dobrej oferty, można skorzystać z serwisów oferujących porównanie lokat.

Bardzo przydatna rzecz, dla osób nie siedzących na co dzień w inwestycjach. Pozostałe wskazania to przede wszystkim dzieła sztuki i metale szlachetne. Inwestowanie w metale szlachetne może być ciekawą alternatywą, ale ich fizyczny zakup obciążony jest sporą prowizją. Dzieła sztuki?

Ta dziedzina wymaga doskonałej znajomości branży. Najlepsze lokaty bankowe są bezpieczne i nie najgorzej oprocentowanie, właśnie dlatego to one są moim subiektywnym zwycięzcą na najlepszą formę inwestycji w czasie kryzysu.