Menu
../pekao/

Lokata czy fundusz – w co inwestować?

Ostrożni inwestorzy zawsze wybiorą bezpieczną lokatę, która nie jest obarczona ryzykiem inwestycyjnym. Ci, którzy lubią sporą dawkę adrenaliny i nie boją się utraty kapitału, postawią raczej na fundusz inwestycyjny. Jaki instrument inwestycyjny jest lepszy? Gdzie ulokować swoje oszczędności? Sprawdź już teraz i z sukcesem pomnażaj swoje pieniądze.

Tylko bezpieczne inwestycje

Lokata w banku jest jedną z niewielu w pełni bezpiecznych form inwestowania kapitału. To instrument, który nie jest obarczony ryzykiem inwestycyjnym. Dla inwestora oznacza to tyle, że ma gwarancję odzyskania środków, które w lokatę zainwestował. Nawet jeśli utraci wypracowane odsetki (na przykład wskutek zerwania umowy z bankiem), to kapitał zostanie mu zwrócony w całości.

Bezpieczne instrumenty inwestycyjne dają jednak szansę na nieco mniejszy zysk niż na przykład w przypadku agresywnych funduszy inwestycyjnych. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy wolą zarobić mniej, ale za to pewnie i bez stresu o własne pieniądze.

 

A może inwestowanie z ryzykiem?

Ci, którzy nie boją się ryzyka, mogą postawić na nieco bardziej agresywne instrumenty inwestycyjne. Mowa o funduszach, które nigdy nie dają gwarancji osiągnięcia sukcesu. W przypadku tego instrumentu liczy się doświadczenie inwestycyjne, wiedza z zakresu mechanizmów działania poszczególnych funduszy, ale również ogromne szczęście. Tutaj można spekulować, ale nikt nie da nam gwarancji zarobku.

To fakt, że fundusze inwestycyjne dają szansę na większe zyski, ale inwestor musi być świadomy ryzyka utraty części a w skrajnych przypadkach nawet całości wniesionego kapitału. Właśnie dlatego w fundusze nigdy nie powinno inwestować się wszystkich pieniędzy. Warto również rozdzielać środki na różne instrumenty, zakładając cały portfel jednostek uczestnictwa w różnych funduszach.

 

Instrumenty połączone

Banki oferują doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć gwarancję zysku, ale jednak nie boją się również podejmowania ryzyka inwestycyjnego. To fundusze inwestycyjne z lokatą. W tym przypadku kapitał rozdzielany jest na bezpieczną lokatę i agresywny fundusz. Wtedy ryzykiem obarczona jest jedynie część inwestycji. Inwestor może więc liczyć na pewny zysk.

Fundusze inwestycyjne z lokatą to dobra opcja dla początkujących inwestorów, którzy chcą sprawdzić funkcjonowanie różnych instrumentów. To też szansa na pomnażanie dla tych, którzy nie mają wiedzy w zakresie inwestowania środków – w tym przypadku ich rolą jest przekazanie kapitału, to bank zajmuje się wypracowaniem największego zysku.

Inwestowanie dla każdego

Teraz inwestorzy nie muszą wybierać pomiędzy bezpieczną lokatą z minimalnym zyskiem, a ryzykownym funduszem, który daje możliwość osiągnięcia większego zarobku. Fundusze inwestycyjne z lokatą to jedna z lepszych opcji na połączenie instrumentów inwestycyjnych z zachowaniem gwarancji pomnażania kapitału.

Sukces mogą w tym przypadku osiągnąć zarówno początkujący, jak i doświadczeni gracze rynku inwestycyjnego.