Menu
../santander/

Kto może wziąć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zwykle najłatwiejszy sposób na to, aby móc zacząć realnie myśleć o własnym M lub domu. Pożyczając nam znaczną sumę pieniędzy, bank musi mieć pewność, że jesteśmy wiarygodni i spłacimy zaciągnięte zobowiązania w terminie.

Z tego powodu warunki dotyczące zaciągnięcia kredytu hipotecznego mogą wydać się wyśrubowane. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, rozważając możliwość wzięcia tego rodzaju kredytu.

Zdolność kredytowa i wkład własny

Każdy bank uzależni decyzję o przyznaniu kredytu mieszkaniowego od zbadania zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Jest to skomplikowany proces analityczny, w trakcie którego pod uwagę bierze się cały szereg wskaźników: dochody, zobowiązania, okres kredytowania, rodzaj kredytu, a nawet fakt posiadania samochodu czy kart kredytowych. Drugi warunek wstępny to, wymagane prawnie, posiadanie wkładu własnego.

Zwykle wystarczy 10% ceny nieruchomości, jednak im więcej mamy, tym korzystniejsze warunki zaproponuje nam bank.

Odpowiednia nieruchomość

Oczywiście, nie każda nieruchomość może stanowić zabezpieczenie kredytu hipotecznego. Bank sprawdzi dokładnie, czy jej wycena nie jest przeszacowana, czy nie ciążą na niej żadne zobowiązania oraz czy status prawny drogi dojazdowej odpowiada aktualnym wymogom.

Przez cały okres umowy kredytowej wybrana instytucja finansowa będzie współwłaścicielem mieszkania lub domu, dlatego zależy jej na upewnieniu się, czy podjęliśmy dobrą decyzję. Musimy też pamiętać, że kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością corocznego ubezpieczenia nieruchomości, tak, aby w razie zdarzenia losowego bank nie stracił swojego zabezpieczenia. Obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają jednak zwykle same mury, przez co nie jest to wysoki koszt dodatkowy.

 

Kwalifikacja do programu MdM

Osoby, które spełniają kryteria wiekowe (35 lat, w przypadku małżeństw liczy się data urodzenia młodszego współmałżonka) i nigdy wcześniej nie posiadały nieruchomości na własność, mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach rządowego programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Muszą w tym celu znaleźć nieruchomość, która kosztuje nie więcej niż przewidziano w aktualnym dokumencie regulującym limity cenowe. Górna granica jest zwykle wyższa dla nieruchomości z rynku pierwotnego niż wtórnego i wynosi kila tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Dla Warszawy jest to aktualnie ponad 6200 zł w przypadku nowych nieruchomości i ponad 5100 zł dla domów i mieszkań z drugiej ręki. Analogiczne ceny dla Łodzi są już jednak znacznie niższe i wynoszą odpowiednio 4191 i 3429 zł. Wysokość wsparcia uzależniona jest od sytuacji rodzinnej. Przykładowo, osoby oraz rodziny bezdzietne mogą liczyć na 10-procentowaą dopłatę. Jeżeli rodzina posiada jedno dziecka będzie to już 15%. Troje dzieci gwarantuje zaś aż 30% dopłaty do nieruchomości. Jeżeli w ciągu pięciu lat od nabycia domu lub mieszkania w rodzinie pojawi się następne dziecko, można liczyć na kolejną 5% dopłatę. Wsparcie państwa sprawia, że kredyt hipoteczny z dopłatą MdM to najkorzystniejsza możliwość finansowania zakupu nieruchomości przez młode rodziny.