Menu
../alior/

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto go wziąć?

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu, który umożliwia nam połączenie kilku kredytów w różnych bankach i przekształcić je w jeden kredyt. Kiedy jest dla nas opłacalny i jakie korzyści może nam przynieść?

Czym jest konsolidacja?

Wieli ludzi spłaca kilka kredytów jednocześnie, nie przywiązując do tego wagi. Często nie są to kredyty na duże kwoty, np. kredyt na telewizor, za nowy komputer i za meble do kuchni. Każdego miesiąca musimy pamiętać o spłaceniu każdej raty, bardzo często w innych terminach. Przy dwóch zobowiązaniach nie jest to problematyczne – gorzej robi się w momencie, gdy tylko kredytów mamy kilka.

Kredyt konsolidacyjny daje nam możliwość połączenia wszystkich naszych rat w jedną, mniejszą ratę, wygodniejszą do spłaty. Wydłuża się co prawda okres kredytowania, ale nie musimy pamiętać o każdym kredycie z osobna, co jest bardzo wygodne.

 

Lista zysków i strat

Dla wielu ludzi opcja jednej, niższej raty jest na tyle kusząca, że bez zastanowienia decydują się na konsolidację swoich kredytów. Oczywiście, w skali jednego miesiąca takie rozwiązanie będzie korzystne dla budżetu domowego, jednak patrząc na cały okres kredytowania, możemy zauważyć, że im dłużej będziemy go spłacać, tym większe odsetki będziemy musieli zapłacić bankowi finalnie.

Oczywiście na samych odsetkach się nie kończy – wiele banków pobiera opłatę za udzielenie kredytu oraz, w niektórych przypadkach, za przedterminową spłatę starego kredytu. Warto więc jednak się zastanowić, kiedy opcja kredytu konsolidacyjnego będzie dla nas korzystna. Z pomocą może przyjść prosta symulacja na podstawie kalkulatora w Total Money.

 

 „ Posiadamy 4 kredyty, które spłacamy w ratach na łączną kwotę 2,5 tysiąca złotych. Do całkowitej spłaty kredytu zostało nam jeszcze 18 rat, czyli finalnie, za 18 miesięcy będziemy musieli zapłacić 45 tysięcy złotych.

Decydując się na konsolidację naszego  zadłużenia, bank A zaoferował nam kredyt na 3 lata i wylicza ratę kredytu na 1400 zł, przy oprocentowaniu 7%.  Miesięcznie w naszym budżecie zostaje 1100zł, natomiast w skali całego kredytu będzie zmuszony zapłacić bankowi 50 tysiące złotych.

W drugim banku natomiast doradca wyliczył nam kwotę raty 1500zł przy oprocentowaniu 7,5%, co daje nam 54 tysiące złotych całkowitych kosztów kredytowych. To 9 tysięcy więcej, niż w przypadku standardowego spłacania kilku rat.”

 

Kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny?

W momencie, kiedy posiadamy już kilka kredytów, każdy kolejny będzie dla nas finansowym obciążeniem. Nawet jeżeli zdecydujemy się na mniejszą ratę w kredycie konsolidacyjnym, wydłuży się nam automatycznie okres kredytowania. W niektórych przypadkach konsolidacja jest dobrym wyjściem dla osób mocno zadłużonych – mniejsza rata pozwoli złapać finansowy oddech, ale tylko przy dużych staraniach kredytobiorcy, mocnym cięciu kosztów i pilnowaniu bieżących wydatków jest szansa na wyjście z długów.

Pamiętajmy, by przed skorzystaniem z tego rozwiązania sprawdzić, czy umowy z bankami w których mamy kredyty nie zawierają informacji o kosztach związanych z przedwczesną spłatą zobowiązań. Dopilnowanie tego pozwoli uniknąć nam kolejnych kosztów związanych z konsolidacją.