Menu
../pko/

Jakie dokumenty wymagane są do kredytu hipotecznego

Każda osoba starająca się o zakup mieszkania, przy jednoczesnym zaciągnięciu kredytu na owe mieszkanie, musi pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Trudno w tym momencie napisać, która rzecz jest najistotniejsza w całej sprawie pozyskiwania kredytu, ale z całą pewnością możemy wspomnieć o tym, że bardzo ważne są odpowiednie dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego (jak umowa przedwstępna kupna nieruchomości, zaświadczenia o zarobkach, oświadczenia o niezaleganiu z podatkami, wypisy z KW i rejestru gruntów, historie rachunków bankowych).

Bez ich przygotowania praktycznie możemy zapomnieć o możliwości ubiegania się o pozyskanie kredytu.

 

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na to, czy otrzymamy kredyt oraz to w jakiej kwocie go otrzymamy są nasze dochody z zagranicy. Tym bardziej, że stanowią one bardzo ważną część dochodów większości Polaków. A to z tego względu, że coraz więcej Polaków pracuje poza granicami kraju.

To ostatecznie wpływa na wysokość kredytu hipotecznego, na jaki godzi się bank lub jaki jest nam po ostatecznych negocjacjach zaproponowany. Wiadomo – im większe dochody, tym większe nasze możliwości kredytowe, stąd też większe szanse na uzyskanie odpowiedniego kredytu. Dlatego jeśli weźmiemy pod uwagę dochody z zagranicy to może się okazać, że dzięki nim rośnie nasza zdolność kredytowa.

 

A skoro rośnie zdolność kredytowa to wraz z nią rośnie również potencjalna wysokość kredytu hipotecznego. Należy jednak pamiętać, aby wszystko mieć udokumentowane, gdyż to dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego są podstawą do wyliczenia możliwości finansowych klienta, a poprzez to bank wylicza własne ryzyko oraz ocenia ostatecznie czy może się takiego ryzyka w przypadku danego klienta podjąć.

Bez oceny ryzyka wynikającej z oceny możliwości finansowych klienta trudno mówić tutaj o realnym podejściu do biznesu przez poważne instytucje finansowe jakimi są banki. A taka ocena ryzyka jest podstawą ich codziennej działalności.