Menu
../pko/

Jak zmniejszyć koszty swojego życia?

Rachunki, jedzenie, bilet tramwajowy, paliwo i wiele innych – to wszystko składa się na koszty naszego życia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak dużo pieniędzy pochłaniają poszczególne wydatki. Zdarza się, że żyjemy na granicy wypłacalności lub ponad stan, a zupełnie nie mamy tego świadomości.

To może doprowadzić do sytuacji, że pojawiają się trudności finansowe, przez które później będziemy się zastanawiać jak uniknąć komornika. Warto zawczasu zbadać poszczególne wydatki i poszukać konkretnych rozwiązań, by uniknąć takich problemów.

Rachunki

Tutaj wiele zależy od nas samych, a pole manewru jest bardzo szerokie. Zawsze możemy zmienić taryfę, operatora lub po prostu zmniejszyć zużycie prądu, wody czy ograniczyć rozmowy telefoniczne. Dużo daje też zmiana swoich przyzwyczajeń. Co można poprawić? Brać prysznic zamiast kąpieli, nie zostawiać urządzeń w fazie czuwania (czyli wyciągać ładowarki z gniazdek, rozłączać Internet), zakręcać kran podczas mycia zębów, gotować pod przykrywką. Być może nie przyniesie to spektakularnych oszczędności, ale każda złotówka mniej na rachunki, to dobra wiadomość dla naszego domowego budżetu.

Jedzenie

Po pierwsze warto zaobserwować jak dużo jedzenia wyrzucamy. Często zdarza się, że kupujemy za dużo i zbyt wiele gotujemy. Czasem nie możemy tego przejeść i jedzenie po prostu się psuje. Zamiast więc robić duże zakupy raz w tygodniu, lepiej zaplanować niewielkie, ale częstsze wizyty w sklepie. Będziemy wówczas kupować tylko to, czego akurat potrzebujemy. Jeśli jednak preferujemy system oparty na większych zakupach robionych raz na jakiś czas, koniecznie się do nich przygotujmy sporządzając szczegółową listę potrzebnych nam artykułów.

Ściśle trzymają się tej rozpiski unikniemy kupowania zbędnych rzeczy, które potem mogą się zwyczajnie zmarnować.

Pamiętaj jednak, że produkty trwałe, takie jak kasza czy ryż, warto kupować w większych opakowaniach. Na pewno zdążysz je zużyć, a zapłacisz znacznie mniej niż za te same produkty w mniejszych torebkach.

Telefon

Obecnie konkurencja na rynku usług telekomunikacyjnych jest tak  duża, że na pewno warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco sprawdzać oferty operatorów. Może się okazać, że znajdziemy znacznie tańsze rozwiązanie niż to, z którego obecnie korzystamy. W przeglądaniu aktualnych ofert świetnie pomagają internetowe porównywarki. Sprawdźmy ceny i nasze możliwości ruchu określone w umowie z obecnym operatorem, bo czasem zmieniając sieć można zaoszczędzić kolejne kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Transport

Jeżeli mieszkamy i pracujemy w tym samym mieście, samochód wcale nie jest jedyna formą transportu. Dużo mniej zapłacimy za komunikację miejską. Innym, znacznie zdrowszym rozwiązaniem jest rower, a nawet spacer. Pamiętajmy, że nawet kilkukilometrowe odległości spokojnie można pokonywać pieszo. Osoby dojeżdżające do pracy z innego miasta mogą zamienić samochód na pociąg i autobus – to także spore oszczędności.

Używki

Co prawda rzucenie palenie lub zrezygnowanie z codziennej kawy na wynos może nie być łatwe, ale z pewnością przyniesie spore oszczędności. Warto być ze sobą szczerym i policzyć jaką kwotę miesięcznie wydajemy na mniejsze lub większe przyzwyczajenia i przyjemności. Wyliczona w ten sposób kwota może nas naprawdę zaskoczyć, a wdrożenie ograniczeń w tym zakresie sprawi, że nasz domowy budżet odetchnie z ulgą.