Menu
../santander/

Jak wybrać najtańszy kredyt – kalkulator RRSO

Z pewnością każdy z nas biorąc kredyt, w szczególności kredyt gotówkowy chciałby, aby jego koszt był jak najmniejszy. Tymczasem banki promując swoje oferty kredytowe pokazują różne koszty oprocentowania, prowizji czy ubezpieczeń. Jak się w tym nie pogubić?

 

Jak wybrać najtańszy kredyt?

Jeśli planujesz wziąć kredyt w banku i chcesz wybrać najlepszy, warto postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Zacznij od dobrego przygotowania. W tym celu dobrze oszacuje swoje potrzeby i możliwości. Po pierwsze, dobrze zastanów się, jakiej kwoty tak naprawdę potrzebujesz (tak, żeby nie wnioskować ani o za dużo ani o za mało). Po drugie, oszacuje swoje możliwości. Przede wszystkim przemyśl jaką maksymalnie ratę miesięcznie możesz zaakceptować.
  2. Następnie sprawdź oferty banków i wyślij dane kontaktowe. Konsultanci bankowi oddzwonią i prawdopodobnie od razu wstępnie sprawdzą Twoją zdolność kredytową. Przedstawią Ci też najważniejsze parametry oferty. Pytaj o te pozycje, które później przydadzą Ci się do wpisania w kalkulatorze RRSO (opis poniżej). Pozwoli Ci to łatwo i wygodnie pozyskać oferty z kilku banków.
  3. Zbierz oferty banków i je porównaj. W tym celu, dla wszystkich ofert i ich wariantów (np. kredyt z ubezpieczeniem i bez ubezpieczenia) oblicz RRSO i całkowity koszt kredytu (jak to zrobić – informacje znajdziesz poniżej). Wybierz oczywiście tę ofertę, w której RRSO i całkowity koszt kredytu są najniższe.
  4. Złóż wniosek dla wybranej oferty, lub kilka wniosków jeśli zależy Ci na czasie lub nie masz pewności co do swojej zdolności kredytowej.

Bardziej szczegółową instrukcję dotyczącą wyboru najtańszego kredytu znajdziesz tutaj.

 

Co to jest RRSO i całkowity koszt kredytu?

Banki w swoich ofertach kredytowych często kuszą klientów atrakcyjnym oprocentowaniem nominalnym lub wyjątkowo niską prowizją. Dodatkowo zazwyczaj z kredytem wiąże się jeszcze szereg innych kosztów, w szczególności koszty ubezpieczenia na życie, czy koszty dodatkowych produktów. Aby się w tym wszystkim nie zgubić, warto posłużyć się dwoma wyliczeniami – RRSO i całkowity koszt kredytu.

RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania) to wartość procentowa obliczana zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, którą najkrócej można określić jako rzeczywiste oprocentowanie. Jest to po prostu wartość jakiej byłoby równe oprocentowanie kredytu, gdyby było on jedynym kosztem. Ponieważ tak oczywiście niestety nie jest, obliczenie RRSO pozwala na „przeliczenie” wszystkich dodatkowych kosztów.

Całkowity koszt kredytu to po prostu suma wszystkich kosztów jakie są związane z kredytem, wyrażony nominalnie.

 

Jak obliczyć RRSO i całkowity koszt kredytu?

Już z samej definicji widać, że obliczenie całkowitego kosztu kredytu to bułka z masłem. Wystarczy po prostu dodać wszystkie koszty i tyle. Natomiast obliczenie RRSO to już nieco trudniejsza sztuka. Można oczywiście próbować posłużyć się w tym celu definicją ustawową, jest to jednak zadanie dla fanatyków matematyki. Zdecydowanie lepiej jest ściągnąć do własnego użytku kalkulator RRSO. Pod tym adresem można dowiedzieć się więcej o wyliczaniu RRSO, a przede wszystkim ściągnąć kalkulator RRSO w excelu.

autor: www.wktorymbanku.pl