Menu
../pko/

Jak inwestować w produkty które znamy

Doświadczeni inwestorzy często dają innym radę, brzmiącą: „inwestuj w to co znasz!”. Kryjąca się za tym idea, mówi o tym, że dobrze jest inwestować pieniądze w firmy oraz produkty, które znamy i rozumiemy, jak również znamy ich mocne i słabe strony. Taka wiedza, to najważniejszy aspekt inwestycji. Jeden z największych inwestorów świata Warren Buffett uczy w swoich wypowiedziach tak zwanej strategii „kręgu kompetencji”. Jest to strategia inwestycyjna, która opiera swoje założenia na inwestycjach w produkty, które zna się najlepiej.

Większość spośród 500 największych firm świata wytwarza produkty znane nam wszystkim, bo korzystamy z nich codziennie. Mówimy tutaj o paście do zębów, mydłach, telefonach, kosmetykach czy produktach spożywczych. Jest to doskonały punkt wyjścia, do tego aby odszukać firmy stojące za naszymi ulubionymi produktami codziennego użytku.

McDonald’s

Ta restauracja została założona przez Richarda i w Mauricea McDonaldów w 1940 roku. Pierwsza restauracja została nazwana McDonald’s Bar-B-Que i otwarto ją w San Bernardino w Kalifornii. Dzisiaj ta sieć posiada ponad 32000 lokalizacji na całym świecie i serwuje posiłki ponad 6 miliardom klientów w 117 krajach każdego dnia. McDonalds jest osadzony w rankingu największych firm na świecie na miejscu 108.

Proctor & Gamble

To firma została założona w 1837 roku w Cincinnati. Produkuje bardzo szeroki zakres dóbr konsumpcyjnych, a jej miejsce na liście Top 500 na świecie to 22. Na liście produktów wytwarzających przez firmę Procter and Gamble są między innymi takie marki jak Gillette, Head and Shoulders, Old Spice, Pantene, Oral B, Tampaks, Duracell czy Pampersy.

Facebook

Poza dobrami namacalnym i są również firmy, które znamy i lubimy z dnia codziennego, takie jak Facebook. Na świecie jest bardzo mało ludzi, którzy nie kojarzę tej nazwy. Jeśli wiesz czym jest ta firma, to warto zainteresować się jej akcjami, gdyż z roku na rok przynoszą inwestorom kilkanaście procent zysku. Poza tą marką znamy również takie firmy jak Microsoft, Google, Samsung czy Apple. Wszystko to są potentaci rynku w swoich kategoriach i na pewno warto sprawdzić ich wyniki finansowe z ubiegłych lat.

Jak inwestować

Większość firm z rankingu Top 500, to korporacje ze Stanów Zjednoczonych lub z zachodu. Próżno więc szukać akcji tych spółek na naszej warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Na rynku jest wiele sposobów na inwestowanie w akcje spółek Amerykańskich. Do wyboru mamy konta w domach maklerskich, fundusze inwestycyjne czy kontrakty cfd. Jeśli więc zainteresowaliśmy się jakąś spółką, to wszystko co należy teraz zrobić, to podjąć decyzję w jaki sposób zainwestować pieniądze, aby ta spółka pracowała również dla nas.