Menu
../pko/

Czy warto wziąć pożyczkę?

Pozabankowe pożyczki mogą się sprawdzić.

Niesłusznie okryte złą sławą medialną pożyczki mogą stanowić dobre rozwiązanie dla części z osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Szczególnie wtedy, kiedy spodziewamy się szybkiego odzyskania płynności finansowej, która pozwoli na bezproblemową spłatę zadłużenia.

Także wtedy, gdy środków potrzebujemy niemal natychmiast, ponieważ nasza potrzeba nie może czekać na moment, w którym wymaganą sumę zaoszczędzimy – musimy np. opłacić kosztowne leczenie czy wymienić zepsuty sprzęt gospodarstwa domowego.

 

Pożyczka to nie kredyt

Co prawda to działalność banków regulują przepisy ustawy Prawo bankowe, a kwestie związane z kredytami ustala m.in. ustawa o kredycie konsumenckim, również funkcjonowanie firm pożyczkowych nie jest wyjęte spod prawa.

Podstawowym aktem jest tutaj Kodeks cywilny, wiele też w sprawie pożyczek zmieniła tzw. ustawa antylichwiarska, mająca zapobiegać wpadaniu w spiralę zadłużenia. Pożyczkobiorca – tak samo, jak kredytobiorca – może więc liczyć na prawną ochronę.

Warto jednak podkreślić, że pożyczka to nie kredyt. Z tym wiąże się wiele korzyści dla osób, które potrzebują dodatkowych środków finansowych i zastanawiają się, ja je zdobyć.

 

Minimum formalności

Po pierwsze, wszelkie formalności ograniczone są do minimum, podobnie jak niezbędne do złożenia wniosku dokumenty. Bank, zanim udzieli kredytu, dokładnie zweryfikuje zdolność kredytową swojego klienta, w czym przydatne będzie mu m.in. Biuro Informacji Kredytowej oraz zaświadczenia o źródle, wysokości oraz regularności zarobków.

Kredytu najpewniej nie otrzyma osoba, której historia kredytowa jest negatywna – posiada np. jakiekolwiek zaległości w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Nie pomogą zapewnienia o dostępie do większych środków w niedalekiej przyszłości, dzięki którym długi zostaną uregulowane. Chwilówki bez bik czy nawet pożyczki dla zadłużonych z komornikiem – to z kolei rozwiązania, które proponują instytucje pozabankowe. Otrzymane w ten sposób kwoty można więc przeznaczyć m.in. na spłatę już istniejącego zadłużenia.

Wygoda i szybkość

Po drugie, wygoda i szybkość to kolejne cechy, które związane są z pożyczkami. Wniosek złożyć można bardzo często online – nie trzeba więc nawet wychodzić z domu. Decyzje o przyznaniu pożyczki także podejmowane są szybko (nawet w kilkanaście minut), równie szybko potrzebna suma może znaleźć się na wskazanym przez pożyczkobiorcę koncie bankowym. Pamiętać jednak trzeba, że w relatywnie krótkim czasie takie zadłużenie trzeba spłacić – w odniesieniu do pożyczek ratalnych, maksymalny okres spłaty sięga zazwyczaj trzydziestu sześciu miesięcy. Przed podjęciem decyzji, warto skorzystać z porównywarki dostępnych ofert.