Menu
../pko/

Co to RRSO ? Oblicz rzeczywisty koszt kredytu czy pożyczki

Banki są instytucjami finansowymi, które dla pożyczenia nam określonej kwoty pieniędzy potrzebują bardzo konkretnego zabezpieczenia. Do takich należą: żyranci, zastaw (w przypadku kredytu hipotecznego zastawem staje się nieruchomość, którą kupujemy za pożyczone pieniądze), dowód zatrudnienia i uzyskiwanych dochodów.

W przypadku kredytów gotówkowych bank nie wie, na co są nam potrzebne pobierane pieniądze i to powoduje dodatkową konieczność zabezpieczenia się banku przed brakiem spłaty. Obecnie coraz częściej pożyczka natychmiast, udzielana jest przez firmy kredytowe, które działają na nieco innych prawach niż banki, ale warunki udzielania takich pożyczek nie zmieniły się w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

Który kredyt wybrać?

Instytucje kredytowe, które mogą nam udzielić tani kredyt rządzą się swoimi prawami bytu. Dla klienta są one korzystnym rozwiązaniem ? nie wymagają dużej ilości dokumentów, potwierdzających dochody oraz decyzja kredytowa zapada o wiele szybciej. Rekompensują to sobie poprzez (zazwyczaj) wyższe sumaryczne koszty kredytowanej kwoty (wyższe RRSO) oraz większe sankcje za nieuregulowanie płatności w terminie. Należy zatem dokładnie rozważyć, jaką pożyczkę opłaca się zamówić, by nie wyjść na tym jak przysłowiowy Zabłocki na mydle.

Podejmuj decyzje kredytowe na spokojnie

Przed podjęciem decyzji o pożyczce, warto najpierw zasięgnąć informacji w internecie. Jeśli chodzi o oferty samych banków czy instytucji kredytowych, trzeba to zrobić wyjątkowo wnikliwie i odpowiednio 'przefiltrować informacje'.

Oferty są powiem tak formułowane przez specjalistów od marketingu, aby wydawały nam się najkorzystniejsze. Często już przy pierwszej przeglądanej ofercie potencjalny kredytobiorca ma pewność, że właśnie ta pożyczka jest dla niego najkorzystniejsza i najbardziej lukratywna finansowo.

Po przeanalizowaniu kolejnych ofert, pewność ta zmniejsza się niemalże do zera. Jak uniknąć takiego myślenia? Przede wszystkim należy bardzo dokładnie przejrzeć regulamin danej oferty. Tam bowiem znajdują się informacje dla kredytobiorcy nieprzyjemne, ale konieczne ?

Co to RRSO?

To nic innego jak rzeczywisty koszt kredytu lub pożyczki który zaciągamy w banku. To wartość na którą powinniśmy spojrzeć od razu jeśli zainteresował nas kredyt lub pożyczka w danym banku!

A co stanie się, jeśli nie opłacimy pożyczki w terminie, jak wysoko podniesie się oprocentowanie oraz jaki jest rzeczywisty koszt kredytu. Mimo że rata pożyczki może nam się wydawać lekka do spłaty, może okazać się, że zwrócimy bankowi o wiele więcej pieniędzy niż pożyczyliśmy.

Dość wiarygodnym źródłem informacji są też fora o bankach i instytucjach kredytowych, gdzie zwykli użytkownicy wypowiadają się na temat warunków kredytowania i stosunku danej instytucji do klienta.

Przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu w danym banku, warto również tam zajrzeć, gdyż wypowiedź określonego użytkownika może okazać się bardziej pomocna niż zapoznanie się z ofertą banku.