Menu
../alior/

Chcesz wziąć auto w leasing? Kalkulator pomoże!

Koszty leasingu są zwykle bardziej konkurencyjne niż koszty kredytu samochodowego dzięki lepszej ofercie instytucji finansowych, a także zaletom w postaci możliwych odliczeń podatkowych. Problemem jest oczywiście oszacowanie, jak bardzo nowy samochód obciąży budżet firmy.

Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, gdy kupujemy kilka aut na raz i chcemy wziąć wszystkie w leasing. Kalkulator powinien być pierwszym narzędziem, z którego skorzystamy.

Od czego zacząć?

Na samym początku warto określić przybliżoną wartość auta lub model, o którego finansowanie chcemy się zwrócić do banku lub instytucji finansowej. Leasingi fabryczne są zwykle korzystniejsze niż umowy dostępne na wolnym rynku. Nie oznacza to jednak, że musimy wiedzieć dokładanie, jaki model i z jakim wyposażeniem chcemy zakupić. W przypadku niektórych marek można bowiem znaleźć bardzo atrakcyjny samochód wyprodukowany pod koniec roku kalendarzowego, kiedy producenci aut rozpoczynają wyprzedaże rocznika. Nie ma przeszkód, żeby wziąć taki samochód w leasing. Kalkulator pomoże zaś wyliczyć szczegółowe parametry finansowania.

 

Co można sprawdzić?

Większość kalkulatorów dealerskich pozwala wykonać jedną z dwóch operacji. Pierwsza polega na wyborze maksymalnej raty i sprawdzeniu, na jaki samochód możemy sobie pozwolić. Alternatywnie ustawiamy podstawowe parametry (okres finansowania, wysokość wkładu własnego) i sprawdzimy, jak wysoka będzie rata za wybrane wcześniej auto.

 

Czy kalkulator wyliczy ostateczną ofertę?

Jeżeli zdecydowaliśmy już, że najkorzystniejszym – z punktu widzenia firmy – rozwiązaniem będzie leasing, kalkulator pokaże nam symulację dotyczącą szczegółów. Nie jest to jednak oferta końcowa. Doradcy zatrudnieni w salonie sprawdzą wszystkie okoliczności i przedstawią warunki. Trzeba pamiętać, że kalkulator pełni wyłącznie funkcję doradczą. Najważniejsze jest spotkanie i indywidualne ustalenia.

Co warto wiedzieć zaczynając korzystać z konfiguratora?

Przed wizytą w salonie warto wiedzieć, że istnieją trzy możliwości zakończenia umowy leasingowej: zwrot samochodu bez wykupu, wykup oraz – w niektórych leasingach – wymiana samochodu na nowy. Decyzję dotyczącą wariantu, na który się decydujemy, warto podjąć stosunkowo szybko, ponieważ ma ona kluczowy wpływ na kolejne kroki dotyczące umowy. Nie każdy leasing pozwala nam bowiem na wymianę samochodu, a możliwości wykupu mogą być bardzo zróżnicowane. Zanim zaczniemy korzystać z kalkulatora lepiej wiedzieć, czego dokładnie oczekujemy po umowie. Mając tę decyzję za sobą, łatwiej stworzymy symulację oraz lepiej dogadamy się z doradcą klienta w salonie.